Hold strojům

Cali, Kolumbie – červen 2013

Železné nohy stroje, pevně rozkročeného na betonové podlaze sklepa, temně vibrují v taktu běžícího motoru. Kdesi v jeho ocelovém břiše pevným rytmem tepe jeho ocelové srdce. Už 130 let. Hrubě kovaná ozubená kola se lesknou černým šmírem a stále, jakoby bez námahy, roztáčejí obří tiskový válec. Mašina s funěním plive další a další vlnící se archy papíru. Vítejte v časech Julese Verna.

Hold strojům (Cali, Kolumbie)

Moje dětské představy o strojovnách ponorky Nautilus, o továrnách Ocelového města z románů francouzského vizionáře, mi kdysi nejprve zhmotnil Karel Zeman ve svých filmech, a poté co byly na čtvrtstoletí odsunuty do nevědomí, jsem se jich znovu dotkl v zapomenuté tiskárně La Linterna v kolumbijském Cali.

Takhle přesně jsem si to jako malý kluk představoval: stroje jsou rozměrné, temně hučí a smrdí. Z jejich síly, snýtované do železných rámů, jde až strach. Když se jich dotknete, cítíte tu spoutanou energii, kterou si předávají ozubená kola a napružené hnací řemeny, slyšíte jak ocelové ruce s nekompromisním zaklapnutím uchopí rám vyskládaných písmen a posunou ho pod válec. Cítíte, jak se železná žebra pokrytá sto let starou vazelínou zahřívají, jak se kolem stroje rozpíná horkost, jak vydechuje acetonovým dechem. Máte pocit, že se mašina každým okamžikem se skřípěním zvedne, vytrhne se ze svých okovů v podlaze a odkráčí pryč.

Hold strojům (Cali, Kolumbie) Hold strojům (Cali, Kolumbie)

Gutenbergovo dědictví

Když Němec Johannes Gutenberg v polovině 15. století radikálně zdokonalil původně čínský koncept do dřeva vyřezávaných tiskových desek, těžko mohl tušit, že ještě po pěti stoletích budou existovat dílny, kde se jeho nápad z kovu odlévaných liter bude stále – v podstatě bez zásadních technologických změn – používat.

Ano, tiskový stroj v La Linterně pohání motor a ne Gutenbergovy paže. Ano, bible se už takhle netisknou, spíš plakáty na koncerty kolumbijských hvězd salsy. Nicméně zdá se, že knihtisk i na začátku 21.století ještě žije. Alespoň v Kolumbii.

Hold strojům (Cali, Kolumbie)
Hold strojům (Cali, Kolumbie)

Z Divokého západu

„Na těhlech mašinách se tiskly plakáty ‚Wanted dead or alive‘ v Americe, na Divokým západě“. Kolumbijský tiskař Sebastián lámaně odslabikoval slavnou americkou frázi. „Nevěříš? Podívej se sám“, kývnul bradou směrem k boku stroje. V jeho hlase se nedala nepostřehnout jistá pýcha. Přiklekl jsem pod hučící stroj. Z malé obouchané cedulky vystupuje reliéfní nápis: Patented. Chicago. Aug ’82.

„A to jsme tu ještě před pár lety měli jednu z roku 1850“, definitivně kontruje tiskař. Skoro se mi nechce tomu železnému důkazu věřit. Jak mohla ta tisková mašina vydržet pracovat století a půl? „Protože na ní není nic složitýho“, vysvětluje pobaveně mistr dílny během zakládaní nové tiskové desky, „tuhle mašinu opraví každej tiskař kladivem a šroubovákem. Vždyť se podívej, všechno je jasně vidět, jak to pracuje.“

Hold strojům (Cali, Kolumbie)
Hold strojům (Cali, Kolumbie) Hold strojům (Cali, Kolumbie)

Technologie

Princip knihtiskových mašin z La Linterny je skutečně velmi jednoduchý. Do pevného rámu (sazebnice) se vyskládájí buď z kovu odlitá (malá) nebo z tvrdého dřeva vyřezaná (rozměrná) písmena, tzv. litery, a vytvoří se tak tisková matrice. Tisková plocha písmen v matrici vystupuje jako reliéf nad povrch.

Během samotného tisku si stroj jedním tahem matrici ukotvenou ve vodících kolejích podá dovnitř, přičemž se na vyvýšená místa písmen nanese barva z gumových válců. Druhým, jakoby zpětným tahem ven ze stroje, se celá matrice pod tlakem otiskne na papír, který tiskař zároveň z druhé strany do stroje ručně vloží.

Hold strojům (Cali, Kolumbie)
Hold strojům (Cali, Kolumbie)

Poslední mohykáni

Úzký černý pramínek tekoucí z termosky rychle zaplnil ošahaný šálek na ředitelčině stole. Napil jsem se krátkým douškem, ale jako bych místo kafe pil hnědou vodu. Všudypřítomná acetonová deka z výparů tiskových barev se nedá jen tak odhrnout.

„Jediná naše výhoda je cena.“ Juliana Londoño, šéfka tiskárny, rychle vyložila karty. „Ve všech jiných ohledech nejsme konkurenceschopní. Prostě tisk na starých mašinách je velmi levný.

„Sice máme téměř padesátiletou historii, ale je to čím dál složitější. Běžný náklad je 300-500 kusů velkých plakátů a často jim za tu cenu i plakáty vylepíme“, povzdechla si Juliana. „V celé Kolumbii existují tři takovéto knihtiskové dílny na velkorozměrné tisky, dvě tady v Cali – jedna z nich jsme my – a třetí tiskárnu právě zavírají v Medellínu.“

Hold strojům (Cali, Kolumbie)
Hold strojům (Cali, Kolumbie)

Budoucnost

Dnešní doba je v lecčems podobná době Julese Verna. Díky masivnímu rozvoji a rozšíření počítačů a mobilů zažíváme dnes – stejně jako oni tehdy – informační (a technologickou) revoluci. Zajímalo by mě, co zůstane z našich křemíkových počítačů za sto let? Bude jejich osud podobný jako osud tiskových strojů v La Linterně? Zbude z toho našeho křemíkového impéria jen pár světle béžových krabic, někde ve špinavých sklepech, kde se pak někdo v budoucnosti – stejně jako já dneska – bude dojímat nad cedulkou „Intel chipset. Made in Taiwan“? Budou počítače za sto let jen připomínkou zašlé slávy ranně digitální éry?


Zdroje faktografických informací
Knihtisk; Wikipedia
Johannes Gutenberg; Wikipedia
Knihtisk — kovová sazba; Typomil
Knihtisk - začátek informační revoluce; Technet.cz
Vzpomínky na knihtisk; Národní muzeum