Královny bez korunek

Mexico City, Mexiko – květen 2011

Podlaha ringu zaduněla. Tělo v modré sexy kombinéze ztěžka dopadlo mezi provazy. Vlna blonďatých vlasů se mi převalila přes foťák. Slyším její zrychlený dech. Nabuzená soupeřka prohnula záda jak puma před skokem. Zapřela se do ringových provazů jak do nataženého praku a zaječela: „Ú-hnííí!“. Několik napružených, kočičích skoků. To myslela mě?, bliklo mi hlavou. Vtom mi noha ve stříbrné legíně švihla před obličejem. Pum! Zatmělo se mi před očima. Bezvládně, naznak jsem dopadl na špinavé lino pod ringem.

Královny bez korunek (Mexico City, Mexiko)

„Jóóó!“, vytryskla napumpovaná aréna jedním mocným výkřikem. „Dááárk Angel! Nakopéééj ten pytel sraček!“

Sbírám se v šoku ze země.

„Rozsekéééj ho!“ Naleštěné boty chlápků v první řadě mi rozostřeně plavou před očima.

Mám pocit, že do mě vrazil náklaďák. Poslepu hmatám na bok. Jo, foťák to přežil.

„Dělej, guero, padej stranou!“. Ruka jednoho z pořadatelů mnou smýká pryč od ringu. Arena Mexico, největší wrestlingová aréna v hlavním městě Mexika, burácí smíchem a nadšením.

Jestli něco mexičtí fanoušci wrestlingu milují, tak jsou to nečekané zvraty.

Královny bez korunek (Mexico City, Mexiko)

Dark Angel vs Tiffany, v ringu Arena Mexico.

Podzemí lucha libre

„Hele, podívej se na to pozitivně“, ušklíbl se Rubén. „Koupit kopačku do hlavy, od Dark Angel v aréně Mexico, to se jen tak někomu nepovede!“ Potemnělou tělocvičnou se rozlehla ozvěna smíchu. Skupina mladých wrestlerek v sepraných teplákách, rozvičujících se na podvečerní trénink, zaslechla vtip na gringovo adresu.

Z bílé záře reflektorů, barevných velkoplošných obrazovek a slavných bojovnic v aréně Mexico, jsem se jedním přecpaným metrem dostal do wrestlingového undergroundu. Nahé železné nosníky pod stropem tělocvičny, všudypřítomný kyselý pach potu. Z vybledlého plakátu na zdi svítí do tmy oči El Santa za stříbrnou maskou. Z ráje do očistce. Zpoza skleněné vitríny v rohu sleduje zpocené a bolestivé úsilí trénujících wrestlerek soška panenky Marie.

Jsme v Mexiku. Každý tu má svého patrona nebo patronku.

Královny bez korunek (Mexico City, Mexiko) Královny bez korunek (Mexico City, Mexiko)

„To si piš, kámo, že lucha libre se nedělá jako!“ Rubén, pětačtyřicetiletý Mexičan s hrudí rozložitou jako býk, sice vede tělocvičnu, ale sám je aktivní zápasník. Jedním rychlým hmatem mě chytil za předloktí, stisknul na jistém místě a já se bolestí zkroutil na žíněnku.

„Na nic si nehrajeme. To je lucha libre, regulérní zápas, chlapi, ženský, všechny to bolí stejně!“ Rubén mě pustil a kývnul bradou na jednu z dívek trénujících skoky z provazů. „Sexy Polvora má za pár dní vystoupení ve špitále.“ Mrknul na malou podsaditou tmavovlásku se širokými boky a rovnými tvrdými vlasy. „Vezmi gringa s sebou.“

Královny bez korunek (Mexico City, Mexiko)

Pionýrky wrestlingu

Mexický wrestling neboli lucha libre byl – pochopitelně – od svých ranných počátků zkraje 20. století výhradně mužskou doménou. I přesto se ženy zápasů odjakživa účastnily, většinou jako hostesky. V 50. letech se na scéně začaly objevovat první luchadoras – zápasnice. Pionýrky ženského wrestlingu, zápasnice jako Chabela Romero, Irma González nebo později v 80. letech krásná Lola González získaly během let respekt mexické macho kultury. Díky tomu byl ženský wrestling v roce 1986, kdy už běžně probíhaly tisíce neoficiálních ženských zápasů po celém Mexiku, plně legalizován.

Královny bez korunek (Mexico City, Mexiko)

Sexy Polvora

Sexy Polvora

Sešli jsme se v metru, pod hodinama. „Ať tě ani nenapadne mě fotit bez masky!“, rázně utla můj pokus vyfotit jí mezi tisícema spěchajících Mexičanů. „Jsem Ana. Ale říkej mi radši Sexy“, dodala smířlivě.

Maska a jméno jsou klíčem k pochopení lucha libre. Zápasnice, stejně jako zápasníci, vystupují v souboji pod jménem své postavy. Někteří navíc nosí masku, která chrání jejich civilní identitu. Sundat masku znamená nechat zemřít svojí postavu. Některé zápasy se dokonce bojují tzv. „o masku“, kdy vítězka má právo sundat poražené její masku.

„Když se obléknu a nasadím si masku, už nejsem Ana“, trpelivě mi vysvětluje malá trigueña, zatímco si pevně utahuje tkaničky na vysokých černých kozačkách z latexu. Jsme v dětském špitále na předměstí. V ordinaci, za gumovou plentou se tři mladé wrestlerky líčí a oblékají. „Za chvíli se proměním v Sexy Polvoru. To ona udělá věci, kterých by Ana nikdy nebyla schopná. Ana je stydlivá, ale Sexy dokáže vyhecovat publikum, rozumíš, guero?“

Královny bez korunek (Mexico City, Mexiko)
Královny bez korunek (Mexico City, Mexiko)

Lady Monster

Jméno obvykle vyjadřuje nějakou určující vlastnost zápasníka. Například jméno Sexy Polvory („Sexy střelný prach“) ukazuje na její výbušnost, schopnosti náhlého vzplanutí síly. Stejně tak symbolické jsou masky. Bývají často inspirovány archetypy síly – odkazují na zvířata, aztécká božstva, hrdinky z legend, se kterými se zápasnice ztotožňují.

„Dneska prosím tě větší klídek, ne abych odešla s natrženým svalem, jak minule“, obrátila se Sexy na svou soupeřku Lady Moster, která si dlouze a pečlivě vykresluje černý gothic makeup kolem očí. „Je to pro děti, chápeš?“

„Dobrý.“ Lady Monster si objela vyšpulené rty perleťovým voskem. „Pojedem to v klidu. Nejdřív dvě obrátky na provazech, pak zámek na zemi…“ Holky se nanečisto chytají pod paží, otáčí se proti sobě jako kdyby zpomaleně tancovaly. Dohadují hrubý scénář zápasu.

Lucha libre je totiž v první řadě show.

Královny bez korunek (Mexico City, Mexiko)

Rubén, Sahori a La Fugitiva.

La Fugitiva & Sahori

Protáhl jsem se podél beden u špinavé zdi skladu a vyklonil se z balkónu. Čtyři patra pode mnou, přímo uprostřed ulice, plave prázdný ring jako ostrov v moři dychtivě čekajícího publika. Tři účinkující wrestlerky se převlékají na pavlači vybydleného domu, který slouží jako skladiště čínského zboží. Sedí na svých kufrech, oblečení rozvěšené na zrezlých mřížích. Do horkého odpoledního vzduchu proniká jak ostrý nůž průvan zatuchliny.

Sahori se mi zdá mladá. Třicet? Má kulaté boky nádherně vykrojené rudým gymnastickým dresem. Unaveně si bandážuje koleno „Mám ho operovaný, neunese mě. Vracim se po delší pauze, měla jsem nějaký operace. Dostala jsem ránu do ucha a ztrácela jsem rovnováhu. Nedokázala jsem pak už ani rovně stát.“

Její dva synové, desetiletá dvojčata, se kolem ní neustále točí. Nedovolí mámu fotit. Žárlí.

„Beru všechno, i tyhle marnokšefty, co můžu dělat…“

Královny bez korunek (Mexico City, Mexiko)

Obléká si černé síťované punčochy. Pomalu a pěčlivě si je vytahuje nahoru, na bílá pevná stehna. Okamžik křehké ženské krásy utopené ve špinavém skladu někde uprostřed bublajícího kotle Mexica City.

„Co ty jí šmíruješ, guero?“ La Fugitiva tvrdým direktem ukončila moje vytržení. Padesátiletá Mexičanka s havraníma vlasama a očima čarodějnice se rozkročila. Po zkušenosti s Dark Angel mám strach, že mi jí regulérně natankuje. Koketně povytáhla seprané triko, které odhalilo štíří kérku.

„Tak co, mladej, vyfotíme ňákou pornografii, co říkáš?“

Všechny tři zápasnice se hlasitě rozchechtaly.

Královny bez korunek (Mexico City, Mexiko)

La Fugitiva

Přestože lucha libre je trochu šmrnclá fetišismem – guma, latex, punčochy, kozačky a dominance, sexuální aspekt rozhodně nehraje v rámci zápasu hlavní roli.

Mexický wrestling totiž není jen běžným sportovním zápasem, nýbrž alegorickým soubojem Dobra a Zla.

Královny bez korunek (Mexico City, Mexiko)

Záporačka vs Klaďačka

Postavy každého zápasu lucha libre mají předem rozdělené role. Na jedné straně bojuje tzv. la ruda, tedy „drsňačka“, které čelí tzv. la técnica, doslova „technička“. La ruda je ryze záporná postava: porušuje pravidla, bojuje neférovým způsobem. Zatímco la técnica je ušlechtilá hrdinka – trpí, ale poctivě bojuje a obvykle předvádí divácky oceňovanější chvaty. Černá a bílá. Žádný prostor pro pochybnosti.

Ve wrestlingovém undergroundu se role (a občas i výsledky) dohadují před každým mačem, ale velké hvězdy – jako třeba Dark Angel - často představují jednu roli po celou dobu své kariéry.

V samotném zápase se však striktně bojuje podle kombinace pravidel známých z běžných sportovních zápasů. Můžeme vidět chvaty a zámky z řecko-římského zápasu nebo juda a zápas končí položením na lopatky, vzdáním se soupeřky či knock-outem.

Královny bez korunek (Mexico City, Mexiko)

Pro pár drobných

Mexico City nemá konec. Na poslední stanici metra jsme vzali taxík, kodrcáme se už skoro hodinu. Z repráků na zadním okně monotónně drnčí cumbia sonidera. Hranatý starý chevrolet jak koráb rozráží vlny žlutého prachu, které zvedají nákladní auta před námi. Žhnoucí slunce se opírá do nekonečných řad přízemních domků z hrubého betonu. Na vyšisovaném nebi krouží černí supi.

Královny bez korunek (Mexico City, Mexiko)

Další výmol. Taxík nadskočil a tři wrestlerky na zadním sedadle zahalekaly jak kdyby vagónek horské dráhy zrovna vyletěl do nebe. Tři tlusté mámy od rodin a knírkatý promotér v propocené košili ucucávají plechovky piva a chechtají se. Jedou na zápas. Objednala si je jakási rodina. Slaví svatbu nejstaršího syna. A aby ukázali svojí vážnost v sousedství, objednali luchu libre.

„Nevybírám si kšefty, beru, to co mi nabídnou“, mávla rukou jedna ze zápasnic. Sedíme v kůlně, za jejíž stěnou se opilí svatebčané pokouší sestavit ze starých prken podlahu ringu. Na stěně kůlny visí rozklížená kytara, nahá žárovka chvějivě osvěcuje všechny tři ženy během obvyklé přípravy na zápas. „Tohle je za dvě kila, jestli tě to zajímá“, odbyla mojí všetečnou otázku ta nejstarší, „ale navečer mám ještě jednu show, takže se mi to vyplatí.“

Královny bez korunek (Mexico City, Mexiko)

Sny mezi dvanácti provazy

Přestože lucha libre je v Mexiku zdaleka nejpopulárnější zábava, která občas trumfuje i fotbal, naprostá většina zápasnic jsou amatérky beze jména. Muži jakbysmet. Mají svojí normální práci a o víkendech či večerech obrážejí štace na předměstích. Za pár drobných (kolem tří set korun za zápas) na sebe nechají vykřikovat hrubé urážky od opilých chlápků z publika a riskují zdraví v poslepovaném ringu.

Ty mladší, jako třeba Sexy Polvora, sní o světlech reflektorů a kariéře slavné wrestlerky. Chtějí být Dark Angel nebo Estrellita či Tiffany, které berou až několik tisíc pesos za běžný zápas ve velké aréně.

„Je mi dvaadvacet, jsem nezaměstnaná a smlouvu s velkou společností zatím nemám“, vysvětluje mi Sexy, když se na sebe tlačíme v přecpaném a zapařeném vagónu metra cestou zpátky ze špitálu, „lucha je moje šance, moje budoucnost, chápeš.“

„A co na to tvůj novio?“, zajímá mě.

„On je taky luchador.“

Mexická společnost wrestlingové hvězdy zbožnuje. Mají podobný status jako popové hvězdy, objevují se pravidelně v televizi. Kopie jejich masek se prodávají na každém zapadlém mercadu v celé zemi.

Královny bez korunek (Mexico City, Mexiko)

Keira vs Sexy Polvora, v aréně Plan Sexenal.

Keira & Sexy Polvora

Keira zvedla bojovně bradu. Odbarvené číro za maskou jí trčí kolem hlavy jak trnová koruna. „Děléééj, zvedni se ty špíno!“, zakřičela na svou soupeřku ležící po tvrdém úderu na podlaze ringu. Publikum v aréně Plan Sexenal šílí nadšením. Miluje urážky. Pumpují do zápasu tu správnou atmosféru.

Sexy Polvora se bolestivě zvedla na vratkých nohou, když tu jí Keira chytla prudce za vlasy. Mocným hodem jí poslala proti provazům. Její vláčné tělo se odpinklo od napnutých provazů a plnou silou vrazila hlavou do Keiřinina nastaveného lokte. Pum! Obě dopadly na podlahu ringu. Keira sevřela oběma nohama krk Sexy Polvory jak do kleští. Buch-buch-buch! Tři údery Sexyniny dlaně do podlahy, znamení „vzdávám se“, ukončily zápas.

Obě dívky se loučí s tleskajícím publikem a pomalu odchází oploceným koridorem do zákulisí. V tom Sexy naprosto nečekaně udeřila Keiru pěstí do hlavy. Obě dívky se chytly za vlasy a spadly na lino v koridoru. Diváci ječí, lomcují pletivem. Holky na zemi se divoce perou a škrábou jako kočky. Žádné chvaty, ani choreografie jak v ringu. Nefalšovaná řežba dvou divokých koček.

V celé Latinské Americe se lidé běžně rozlišují na základě odstínu kůže a vlasů, bez jakéhokoliv rasového podtextu. Trigueña je žena s kůží barvy obilí (trigo), řekněme někdo mezi běloškou a mulatkou. Guero je mexický slangový výraz pro osobu se světlou kůží a blonďatými vlasy. Avšak guero není gringo, protože guero může být i Mexičan, zatímco gringo je vždycky cizinec. Královny bez korunek (Mexico City, Mexiko)

Lucha je doopravdy

„Ten konec, to bylo doopravdy, nebo ne?“, naléhám zvědavě na Sexy Polvoru v její šatně v zákulisí. Během zhruba měsíce v ženském wrestlingovém undergroundu mě překvapila právě ta syrová rivalita, která panuje mezi mladýma dívkama v lucha libre. Je jich mnoho, všechny touží po slávě, ale smlouvu s velkou společností dostane jen pár. Hollywood hadr.

Sexy si trhavě sundala masku ze zacuchaných vlasů. S bolestivou grimasou si pohladila do krve rozdrásanou hruď. „Celá lucha libre je doopravdy! Kolikrát ti to mám opakovat, guero!?“


Zdroje faktografických informací
Lucha libre; Wikipedia
Lola González ; Crónicas y Leyendas de la Lucha Libre
Días de lucha: exhaustiva mirada a la lucha mexicana; Revista Don Juan
Maestros de la Lucha libre. El Apache.; Mi Lucha libre
Un Poco de Historia de la Lucha Femenil; KAPE0
Irma Gonzalez
Las mujeres de la lucha libre mexicana, amadas pero pocas y mal pagadas; Univision.com
Women's Wrestling History; Women Wrestling